Учнівське звернення : « Україна – наш дім » до жителів району про недопустимість засмічення навколишнього середовища, викидання побутових відходів і сміття поза межами населених пунктів

Ми, члени еколого-краєзнавчого гуртка Судововишнянського НВК, закликаємо усіх громадян Мостищини свідомо керуватися правилами екологічного гуманізму, тому що наш добробут, наше здоров’я повністю залежать від стану природного середовища, в якому ми проживаємо, яким ми дихаємо, їжі і води, які ми споживаємо. Збереження чистого довкілля- це гарантія нашого здоров’я, здоров’я наших нащадків, гарантія добробуту.

Звичайне сміття оточує нас скрізь: воно під ногами, в лісі, в кущах, в річках, морях, під вікнами багатоповерхівок. У смітті граються діти. Воно стало атрибутом нашого життя. Екологи називають проблему засміченості екологічною катастрофою. Скоро сміття поглине нас та цивілізацію.

Багато громадян не знає  елементарних речей, наприклад, про те, що одна батарейка забруднює 400 літрів води або 20 кв. м. грунту. А папір розкладається 2-10 років, консервні бляшанки – 80 років, поліетиленові пакети – понад 200 років, пластмаса — 500 років, скло – 1000 років, а пластикова пляшка переживе усіх, вона розкладаються 100-1000 років! Мільйонами викинуті в навколишнє середовище, в першу чергу, поліетиленові пляшки від напоїв загрожують справжньою катастрофою — забруднюють моря, ріки і озера, околиці доріг, міст і сіл. Поліетилен, пластмаса, скло, будівельні відходи, залишки їжі, метали, деревина, дрібне побутове сміття, папір, непотрібні речі, розкладаючись, забруднюють повітря, грунт, водойми отруйними, шкідливими речовинами, викликають сморід, спричиняють хвороби дихальних шляхів, астму, алергію, отруєння, хвороби печінки, нирок, очей,хвороби шкіри та ракові захворювання.

Екологічна  проблема  засміченості  дуже актуальна сьогодні. Людство  перестало бути господарем у своєму домі. Викидання сміття стає буденним, перетворюється на погану звичку. Страждає від цього й наша країна. За статистикою Україна посідає перше місце в Європі за кількістю відходів на душу населення… і є лідером по кількості онкохворих та хворих на алергію і серцево-судинні захворювання. Чи не бачите ви зв’язку між цими сумними лідерствами ?

Тож, перш ніж викинути сміття на узбіччя доріг, в річку, на

галявину і інші природні середовища, задумайтеся про наслідки, до яких це призведе.

Закінчити наше звернення ми хочемо словами Т. Г. Шевченка:

« Схаменіться, будьте люде!

Бо лихо Вам буде….»

Екологія душі…

Екологія душі

Ще назва є, а річки вже немає.

Усохли верби, вижовкли рови,

і дика качка тоскно обминає

рудиментарні залишки багви.

Куди ти ділась, річенько? Воскресни!

У берегів потріскались вуста.

Барвистих лук не знають твої весни,

і світить спека ребрами моста.

Нинішня епоха розвитку людської цивілізації – це епоха екологічної кризи у взаєминах суспільства і природи. Екологічні проблеми, досягши планетарного масштабу, утворюють нову соціальну реальність. Їх вирішення залежить насамперед від рівня екологічної культури населення. Україна перебуває у стані глибокої екологічної кризи, що не тільки вразила природні системи, середовище життєдіяльності людей, а й позначилася на здоров’ї населення. Біосфера сьогодні вже не спроможна самоочищуватися, саморегулюватися й самовідновлюватися – вона все активніше починає деградувати. Людству загрожує загибель, якщо воно терміново не змінить свого ставлення до природи, не змінить стилю своєї діяльності й існування, не переоцінить життєвих цінностей. Людству потрібна нова філософія життя.

Подолати глобальну екологічну кризу можна, лише змінивши суспільну психологію, виховавши нове ціннісне ставлення до природи. Екологічні знання, навички, переконання потрібні кожному для мотивації своєї поведінки у природі, виховання почуття особистої відповідальності за стан довкілля, усвідомлення місця людини в природі, вміння прогнозувати особисту діяльність та діяльність інших людей, цінувати та оберігати природу рідного краю і власне здоров’я.

Шановні краяни!

Погляньте навколо і задумайтеся! У що перетворилася наша річка Вишня – на звалище сміття, на міську каналізацію!? Що сталося із парком біля школи, який був улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів протягом багатьох років?  А  палац пана Марса  —  колись розкішна архітектурна споруда, розташована у мальовничому куточку  міста. Що сталося із тим величним парком, де росли столітні рідкісні породи дерев, привезені із різних країн? А сад плодових дерев – все знищене, вирубане, витоптане людським «малодушшям».  А де та плантація суниць, які вирощувала власниця маєтку і отримувала чималі прибутки?  У жалюгідному стані джерело, яке ховається  поміж   дерев, у пам`яті яких  ще живе велична епоха людської дбайливості, бережливості, охайності.

На місці природних ландшафтів стали формуватись ландшафти антропогенні,  рушійною силою розвитку яких є людська діяльність. Сміття, різноманітні відходи , безгосподарськи залишені просто неба – усе це потрапляє у кругообіг речовин. Згодом ми ж самі п’ємо воду, споживаємо неякісні продукти, дихаємо забрудненим повітрям.

Настав час керуватися у наших діях правилами іншого гуманізму – екологічного. Основна його ідея – людина є лише частинкою природи,  із законами і силами яких вона повинна рахуватися. Не панувати над природою, а співпрацювати з нею. І кожен повинен розпочати із себе!


Члени Судововишнянського осередку  «Молодої « Просвіти»

Ми чуємо тебе,Кобзарю, крізь століття (3-Б клас.Вчитель Кравчишин М.М.)

На уроці учні доповнили свої знання про великого співця України  Т.Г.Шев-

ченка; передали почуття автора ,щирість його душі у декламуванні  поезії

Кобзаря; висловили повагу до творчої спадщини митця.